LÕIKEVEDELIKU VALIMINE
LÕIKEVEDELIKU ETTEANDE PÕHIMÕTTED
VEEGA SEGUNEVAD LÕIKEVEDELIKUD
SEGAMISSUHE (%)
Näitab lõikevedeliku-kontsentraadi hulka vees. Segamissuhe mõjutab eelkõige töötlustulemust ja korrosioonikaitset, aga ka mikroobide kasvu. Segamissuhe määratakse refraktomeetriga, mille näit korrutatakse tootekordajaga.
Segamissuhet tuleks kontrollida iga nädal ja korrigeerida sobiva vahekorraga eellahusega. Puhta vee või kontsentraadi (ainult lõikevedeliku) lisamine põhjustab segunemisprobleeme.
pH
Näitab segu happelisust/aluselisust: alla 7 = happeline, 7 = neutraalne, üle 7 = aluseline.
pH väärtused alla 8 näitavad korrosiooniohtu ja mikroobide suurenevat kasvu. pH taset saab mõõta pH-pabertestriga või täpsema pH-indikaatoriga. Kui segusuhte korrigeerimisega ei õnnestu soovitud pH–taset saavutada, tuleb süsteem puhastada (näiteks MWS Additive SC207 abil) ja segu välja vahetada.
VEE KAREDUS
Näitab metallisoolade hulka vees. Vee karedus mõjutab segu stabiilsust ja vahutamist. Segu lagunemine selle põhjuse mõjul ei ole Soomes pehmete vete tõttu probleemiks, kuid vahutamist võib esineda.
Lõikevedelikud sisaldavad vahutamisvastaseid aineid, mis kasutamisel “kuluvad”. Vahutamist saab vältida, lisades vajaduse korral segule natuke veeslahustuvat silikoonõli.
MIKROOBID (BAKTERID, SEENED, PÄRMID)
Nende kasv põhjustab segu riknemise. See ilmneb haisvate kihtidena vedeliku pinnal ja süsteemi seintel. Mikroobide kasvu saab kontrollida spetsiaalsete testritega, mis kastetakse vedelikku ja hoitakse seejärel 24 tundi termokapis. Kui mikroobide hulk ületab 107 tk/ml või kui ilmnevad haisuprobleemid, tuleb segu vahetada.
VEEGA SEGUNEVAD LÕIKEVEDELIKUD
VESIEMULSIOONI KONTROLLNÄITAJAD